»Zadevo komentirajo novinarji, ki lova ne poznajo; nekateri lovci, ki hočejo problem napihovati tudi iz zavisti; in taki, ki se držijo predpisov in zakonov kot pijanec plota. Življenje pa gre svojo pot,« je prepričan Peter Boškin, gradbeni inženir in lovec iz Lovske družine Jesenice, v svojem odzivu na preiskovalno reportersko zgodbo naše urednice Ane Ašič, ki je sredi maja v Žetalah in na pobočju Maclja na kraju dogodka raziskovala, kaj se je v resnici dogajalo tisto noč, ko je bil tam ustreljen medved. Izkušeni gorenjski lovec ima svoj pogled ob polemikah, ki so temu sledile.
Foto: Ana Ašič
Odziv: Dipl. inž. Peter Boškin
Uvod: Liza Kostevc
Foto: Marjan Artnak, Ana Ašič
Odziv na tekst: PO VEČ KOT 100 USTRELJENIH LETOS IN SKORAJ 500 SPORNO ODSTRELJENIH MEDVEDIH V MANJ KOT DVEH LETIH, SE BO ZDAJ SLOVENSKA LOVSKA ČAST PRALA NA »ŽETALANCU«!?!
2. junij 2021
Pozorno spremljam vse o pretiranih odstrelih slovenskih medvedov. Tudi to, kakšen strah vzbuja samo vedenje, da je medvedov več tudi v gozdovih, kjer jih poprej niso opažali ali pa jih zares ni bilo. Medved se navadno človeku izogne, le medvedka z medvedki bolj pogosto išče hrano tudi podnevi. Zato so ta srečanja bolj verjetna, a vseeno redka. Napadi medvedke na človeka pa so še redkejši.
In zdaj k nesrečnemu medvedu iz Haloz. Lepo je zapisana resnica, da bi medveda odstrelili. Le pred tem bi morali odstrel odobriti pristojni. Žal je medved podlegel strelu pred svojo smrtno obsodbo. Ampak medveda bi obsodili na odstrel zagotovo, ker, kot poudarjajo, v te kraje medved ne sodi in bi štel med »planirane«. Torej, »nobene škode«!
Še kako je res, da mora lovec vedeti pred strelom, na kaj strelja! Zopet pa: divje prašiče je dovoljeno loviti in streljati ponoči. Razlika med 150 kilogramskim prašičem in 150 kilogramskim medvedom ni velika, zlasti ne ponoči. Da bi človek sredi noči hodil po svojih štirih okrog krmišča, tudi ni pričakovati.
Moje mnenje je, kot bi dejal voditelj Milijonarja, da prav velikega prekrška uplenitelj ni storil. Zadevo komentirajo novinarji, ki lova ne poznajo; nekateri lovci, ki hočejo problem napihovati tudi iz zavisti; in taki, ki se držijo predpisov in zakonov kot pijanec plota. Življenje pa gre svojo pot.
Naj ob tem še enkrat spomnim na moje pripombe oziroma mnenje o odstrelu gamsjih kozličev! To je zame v resnici greh in »prekršek« proti naravi! Ker pa to prepišejo »strokovnjaki« iz Zavoda za gozdove, ki so za gamse prvič slišali v šolskih klopeh, je pa to obveza za lovske družine! Nihče od teh strokovnjakov se o tem ni posvetoval s trentarskimi lovci ali poklicnimi lovci s Triglavskega narodnega parka! No, saj ti itak delajo po svoje in jih »plani« odstrela, po novem »odvzema iz lovišča« ne obvezujejo, oziroma jih stroge sankcije ob neizpolnjenem planu, ki grozijo lovskim družinam, ne dosegajo.
Foto: Marjan Artnak
Po novici je zgodba. Za njo smo mi.
NARAVA. OKOLJE & PROSTOR. ARHITEKTURA. TEHNIŠKA & INŽENIRSKA KULTURA. MEDIJI. ZNANOST & UMETNOST.
Od narave. Do umetnosti.
ZGODBE O NARAVI IN DRUŽBI.
ANA AŠIČ SIC! PUBLICISTIKA S POGLEDOM.
Majhen portal. Za velike zgodbe.
2019,2020,2021©Vse pravice pridržane.