Slika, ki vsebuje besede plamen, narava, toplota, ogenj Opis je samodejno ustvarjen

SLOVENSKI INŽENIRJI Z DR. ALEŠEM JUGOM NA ČELU SO ŽE NA INŽENIRSKEM DNEVU PRED DVEMI LETI OPOZARJALI NA POMEN TEHNIČNIH REŠITEV ZA VARSTVO LJUDI, OKOLJA IN PREMOŽENJA PRED POŽAROM TER POSVARILI JAVNOST IN PRISTOJNE NA DEJSTVO, DA VEČ KOT 75 ODSTOTKOV OBJEKTOV V SLOVENIJI NIMA JAVLJALNIKOV POŽAROV!

»Žal se, zlasti z današnje aktualne perspektive zdi, da na Slovenskem politiko in pristojne odločevalce na vseh ravneh vse bolj zanima predvsem »požarna varnost« lastnih koristi in položajev ter gašenje raznoraznih tako ali drugače zanetenih »virtualnih« in političnih požarov, resnično življenje in realna požarna varnost najbolj ranljivih v družbi pa je za slovensko politično in interesno nomenklaturo nekje med narcisoidno zasvojenostjo z družbenimi omrežji, med lahkomiselnim odmahovanjem z roko, metanjem te »nadležne« nebodigatrebne teme, s katero »težijo dolgočasni inženirji«, čez rame, v stalnem prelaganju na »jutri« ter v zapravljanju prepotrebnega denarja za splošen dvig požarne varnosti v državi raje za razvajeno igračkanje oblastem vdane »dece tapravih«. Ostali otroci in državljani pa, kaj hočemo, dogaja se povsod po svetu, »nadstreški se rušijo, požari vznikajo, mladino požirajo plameni«, da le »navdihujoči voditelji« ostajajo tam, kjer so; in skrbijo za to, da se ne bi kaj spremenilo v dobro vseh državljanov in skupne dobrobiti! Karma!? Do kdaj še, spoštovani državljani in državljanke!? Koliko srhljivih dijaških krikov sredi nočne tišine bo še moralo razparati mir in prividno idilo Poljan in »najlepšega mesta na svetu«, koliko vsega tega bosta še zdržali ta naša z leve in z desne žrtvovana prestolnica; ta naša neresna, nezrela, povsem indolentna, z leve in z desne skorumpirana dežela, »žepna« državica, kjer nas je vseh skupaj manj kot pol katerega koli resnega mesta na svetu, in kjer bi prav zato moralo biti čisto vsako življenje, vsako zdravje, vsak konček narave, okolja in prostora ter dobrobit prav vsakega državljana neprecenljiva vrednota za vsakega resnega in odgovornega odločevalca! Stihija politične, interesne, birokratske in kapitalske vladne in nevladne neodgovornosti, podpihnjene z nenasitnostjo in pohlepom, z neresnostjo, podcenjevanjem, tudi s čistim diletantizmom in neznanjem, da o kriminalnih ozadjih niti ne govorimo, je ta, zaradi česar zadnja leta na Slovenskem vse pogosteje ogenj zogleni in upepeli trud desetletij in mnogih, ki so si nesebično prizadevali za svoj in skupni lepši danes in jutri. Se bo zdaj, ko so se plameni dotaknili tega, kar je v vsaki odgovorni in zreli družbi najbolj dragoceno, se pravi otroci in mladina, na katerih, pa naj ciniki še tako skušajo to dejstvo razkrojiti, od nekdaj svet stoji in zmeraj bo; se bo torej zdaj vendarle kdo prebudil, streznil iz omame takšnih in drugačnih »substanc«, se ustavil v svoji nenasitnosti na eni in brezbrižnosti na drugi strani in končno slišal slovenske inženirje!?«

Fire Safety Engineer - Amsterdam - Commissioning Project Foto: IStock

Piše: Ana Ašič

Jedrnato & Poudarjeno: Iz teksta »LETOS SO SVETOVNI INŽENIRJI GOVORILI O INOVACIJAH ZA ODPORNEJŠI SVET, SLOVENSKI INŽENIRJI PA Z DEKLARACIJO OPOZARJAJO NA NEVARNO TLEČO »ŽERJAVICO« POMANJKLJIVE POŽARNE VARNOSTI V SLOVENIJI!«, Ana Ašič Sic! Publicistika s Pogledom, 10. marec 2023,

https://anaasicsic.com/2023/03/10/letos-so-svetovni-inzenirji-govorili-o-inovacijah-za-odpornejsi-svet-slovenski-inzenirji-pa-z-deklaracijo-opozarjajo-na-nevarno-tleco-zerjavico-pomanjkljive-pozarne-varnosti-v-sloveniji/

Foto: IStock, Sutterstock

Naslovna fotografija: IStock

Slika, ki vsebuje besede plamen, narava, toplota, ogenj

Opis je samodejno ustvarjen 31. januar 2025

Ko se včeraj in danes presunjeni ob tem, kar preživljajo in prestajajo hudo poškodovani otroci in njihovi starši, šokirano zaziramo v novice in zoglenele podobe iz Dijaškega doma Ivana Cankarja na Poljanski v Ljubljani ter v nove in nove »neverjetnosti«, ki razkrivajo vse več prav tistega, na kar so že pred dvema letoma tako prizadevno opozarjali slovenski pooblaščeni inženirji, zbrani na inženirskem dnevu 4. marca 2023, kjer so bili plat zvona, zaradi slabega stanja na področju požarne varnosti v Sloveniji; in so zato »ker inženirska stroka ocenjuje, da v Sloveniji akademsko in tehnološko zaostajamo za primerljivimi evropskimi državami in ne dajemo zadostnega poudarka požarno varnostnim zahtevam v kontekstu univerzitetnega izobraževanja; ker manjkajo pravilniki in tehnične smernice; in v praksi ni zadostnega nadzora nad zagotavljanjem požarne varnosti; ter se premalo poudarja pomen interdisciplinarnega pristopa pri načrtovanju in zagotavljanju maksimalne požarne varnosti«, takrat tudi sprejeli »Deklaracijo pooblaščenih inženirjev o požarni varnosti stavb in infrastrukture«, ki smo jo skupaj z našo uvodno besedo objavili tudi na našem spletnem portalu; no, v tem kontekstu se morda prav zaradi vsega zgoraj povedanega in aktualnega tragičnega dogodka v ljubljanskem dijaškem domu, ki se lahko zgodi kjerkoli, velja spomniti na nekaj najbolj bistvenih poudarkov inženirskega dne izpred dveh let, ko je tej problematiki namenilo pozornost kar 1.700 pooblaščenih inženirjev vseh strok.

Marca 2023 so slovenski inženirji opozorili, da »mednarodna statistika sicer kaže, da so najpogostejši vzroki za požar kuhanje, električna napeljava in oprema, namerni požari, ogrevalne naprave, kajenje in igra z ognjem. S prizadevanji za bolj zeleno prihodnost in uveljavljanje novih trajnostnih virov energije pa so se pojavili novi viri požara. Tveganje predstavljajo sončne elektrarne, pri čemer nevarnost za požar narašča s starostjo fotovoltaičnih panelov in instalacij. Visoko tvegani izvor požara pa predstavljajo tudi električna kolesa, električni skiroji in električna vozila oziroma vozila na alternativne pogone, vodikove celice, in seveda »zalogovniki energije«, kot so velike litij-ionske baterije. Pri tem so razpravljavci opozorili, da je treba interdisciplinarno obravnavati tveganja in različne protipožarne rešitve pravočasno in pravilno integrirati v objekte. Požarno varnost v naravi pa je treba zagotavljati s sodobnimi metodami spremljanja in nadzora.«

Dr. Aleš Jug, profesor na področju kriznega managementa in požarne varnosti, ki med drugim predava na univerzi Suffolk v Združenih državah, pa je pred dvema letoma posebej opozoril ne le na to, da je »požarna varnost družbeni problem«, ampak je v svojem predavanju, ki ga je naslovil »Iskanje šivanke v senu ali koga okriviti za nastanek požara«, izpostavil tudi nekaj konkretnih, naravnost »presunljivih« podatkov: »V Sloveniji vsako leto nastane od 4.000 do 5.000 požarov. V njih v povprečju umre 10 ljudi, 200 do 350 ljudi je poškodovanih. Število požarov v Sloveniji in svetu letno počasi narašča; ocenjuje se, da zaradi vedno večje količine uporabljenih plastičnih materialov. Nekaj manj kot 50 odstotkov požarov nastane v industrijskih objektih, skoraj 60 odstotkov v domačem okolju, to je v okolju, ki za odziv in ravnanje ob požaru ni dovolj vešče in ne usposobljeno. V domačem okolju je posledično tudi največ »požarnih« smrtnih žrtev. Kar 70 odstotkov smrti zaradi požarov se zgodi prav tu, doma, kjer največ, 25 odstotkov smrti zaradi požarov nastopi med 20. in 6. uro zjutraj. Zato so tehnične rešitve za varstvo ljudi, okolja, premoženja in proizvodnje pred požarom tako pomembne! Kljub temu več kot 75 odstotkov objektov v Sloveniji nima javljalnikov požarov!«

Žal se, zlasti z današnje aktualne perspektive zdi, da na Slovenskem politiko in pristojne odločevalce na vseh ravneh vse bolj zanima predvsem »požarna varnost« lastnih koristi in položajev ter gašenje raznoraznih tako ali drugače zanetenih »virtualnih« in političnih požarov, resnično življenje in realna požarna varnost najbolj ranljivih v družbi pa je za slovensko politično in interesno nomenklaturo nekje med narcisoidno zasvojenostjo z družbenimi omrežji, med lahkomiselnim odmahovanjem z roko, metanjem te »nadležne« nebodigatrebne teme, s katero »težijo dolgočasni inženirji«, čez rame, v stalnem prelaganju na »jutri« ter v zapravljanju prepotrebnega denarja za splošen dvig požarne varnosti v državi raje za razvajeno igračkanje oblastem vdane »dece tapravih«. Ostali otroci in državljani pa, kaj hočemo, dogaja se povsod po svetu, »nadstreški se rušijo, požari vznikajo, mladino požirajo plameni«, da le »navdihujoči voditelji« ostajajo tam, kjer so; in skrbijo za to, da se ne bi kaj spremenilo v dobro vseh državljanov in skupne dobrobiti! Karma!? Do kdaj še, spoštovani državljani in državljanke!? Koliko srhljivih dijaških krikov sredi nočne tišine bo še moralo razparati mir in prividno idilo Poljan in »najlepšega mesta na svetu«, koliko vsega tega bosta še zdržali ta naša z leve in z desne žrtvovana prestolnica; ta naša neresna, nezrela, povsem indolentna, z leve in z desne skorumpirana dežela, »žepna« državica, kjer nas je vseh skupaj manj kot pol katerega koli resnega mesta na svetu, in kjer bi prav zato moralo biti čisto vsako življenje, vsako zdravje, vsak konček narave, okolja in prostora ter dobrobit prav vsakega državljana neprecenljiva vrednota za vsakega resnega in odgovornega odločevalca!

Stihija politične, interesne, birokratske in kapitalske vladne in nevladne neodgovornosti, podpihnjene z nenasitnostjo in pohlepom, z neresnostjo, podcenjevanjem, tudi s čistim diletantizmom in neznanjem, da o kriminalnih ozadjih niti ne govorimo, je ta, zaradi česar zadnja leta na Slovenskem vse pogosteje ogenj zogleni in upepeli trud desetletij in mnogih, ki so si nesebično prizadevali za svoj in skupni lepši danes in jutri. Se bo zdaj, ko so se plameni dotaknili tega, kar je v vsaki odgovorni in zreli družbi najbolj dragoceno, se pravi otroci in mladina, na katerih, pa naj ciniki še tako skušajo to dejstvo razkrojiti, od nekdaj svet stoji in zmeraj bo; se bo torej zdaj vendarle kdo prebudil, streznil iz omame takšnih in drugačnih »substanc«, se ustavil v svoji nenasitnosti na eni in brezbrižnosti na drugi strani in končno slišal slovenske inženirje!?

Slika, ki vsebuje besede plamen, narava, toplota, ogenj

Opis je samodejno ustvarjen Foto: IStock

Po novici je zgodba. Za njo smo mi.

NARAVA. OKOLJE & PROSTOR. ARHITEKTURA. TEHNIŠKA & INŽENIRSKA KULTURA. MEDIJI. ZNANOST & UMETNOST.

Od narave. Do umetnosti.

ZGODBE O NARAVI IN DRUŽBI.

ANA AŠIČ SIC! PUBLICISTIKA S POGLEDOM.

https://anaasicsic.com

Gornji trg 42A, 1000 Ljubljana, Slovenija, EU

anaasicsic.journalism.in.focus@gmail.com

asicanasic@gmail.com

Odgovorna urednica

Ana Ašič

Majhen portal. Za velike zgodbe.

Slika, ki vsebuje besede frizura, notranji, čelada

Opis je samodejno ustvarjenFoto: Shutterstock

Dragi bralci in bralke, v raziskovanje, pisanje, urejanje in objavljanje zgodb, ki so pred vami, vlagamo veliko nesebičnega truda, časa in vsega, kar stane. Ker to razumete, in nas pri naših prizadevanjih za angažirano, kritično, avtentično, profesionalno in etično ter zares neodvisno novinarstvo podpirate, smo vam vnaprej iz srca hvaležni!

DONACIJA SIC!

Ana Ašič Sic! Publicistika s Pogledom

Hiša Zvezd, Zavod za umetnost in ustvarjalne vizije, Gornji trg 42A, 1000 Ljubljana, Slovenija, EU  

zavod.za.umetnost.hisa.zvezd@gmail.com

TRR: IBAN SI56 0400 0027 6714 363  OTP BANKA d.d.

Namen nakazila // Purpose: DONACIJA SIC! // DONATION SIC!   Koda namena // Purpose Code: CHAR

HVALA!

Fire Foto:IStock

»Na tistih gričih si se zjutraj zbudil in pomislil: tu sem in prav je, da sem tu.«

Karen Blixen

Slika, ki vsebuje besede besedilo

Opis je samodejno ustvarjen 2019,2020,2021,2022, 2023,2024,2025©Vse pravice pridržane. Badge Heart with solid fill Avtentično! Ustvarjeno brez umetne inteligence! AI Free!

Editor:

Share via
Copy link
Powered by Social Snap